Za flexinovelu označujeme změny proto, že mají přinést větší flexibilitu v pracovněprávních vztazích. Osobně se domníváme, že i tak zůstanou poměrně rigidní a celý zákoník práce by si zasloužil výrazné přepracování, nicméně nějaké změny jsou lepší než žádné změny.
Uvádíme ty nejdůležitější změny v zákoníku práce.
Změna počítání výpovědní doby.
Výpovědní doba zůstává stejná, tedy dvouměsíční. Nicméně doposud začala běžet vždy prvním dnem v měsíci poté, kdy byla výpověď doručena. V praxi tak mohla být výpovědní doba téměř i tříměsíční. Odpadnou tak i některé nepříliš férové praktiky zaměstnanců, kteří se v očekávání výpovědi ke konci měsíci náhle "hodili marod", aby se jim pracovní poměr o měsíc prodloužil.
Nově výpovědní doba skončí přesně za dva měsíce ode dne, kdy je zaměstnanci nebo zaměstnavateli výpověď doručena.
V návrhu je rovněž zkrácení výpovědní doby pro případy porušení pracovní kázně nebo nesplňování zákonných požadavků pro výkon práce.
Delší zkušební doba
Zákon dává možnost sjednat delší zkušební dobu, a to až na 4 měsíce (8 měsíců u vedoucích pracovníků) z dnešních 3 měsíců (6 měsíců u vedoucích pracovníků). Je potřeba ale podotknout, že se nadále jedná o možnost a nejdelší možnou zkušební dobu. Dlouhá zkušební doba je totiž výhodou i nevýhodou pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Garance pracovního místa
Zaměstnavatel nově bude muset držet stejnou pracovní pozici zaměstnanci v případě, že se z rodičovské dovolené vrátí nejpozději do 2 let věku dítěte. V případě návratu mezi 2 a 3 rokem věku dítěte platí stejná pravidla jako doposud, tedy zaměstnavatel musí zaměstnance zařadit na místo se stejnou pracovní náplní, jakou měl před odchodem na rodičovskou dovolenou.
Brigáda už od 14 let
Dnes mohou v létě na brigádu jen patnáctileté děti za předpokladu, že již dokončili povinnou školní docházku. Nově si budou moci přivydělat již čtrnáctiletí žáci základních škol, za předpokladu splnění dalších podmínek, jako je práce lehčího charakteru nebo maximálně 35 hodin v práci týdně.
Vyplácení mzdy v cizí měně
Dnes je možné mzdu platit pouze v českých korunách. V případě, že půjde o zaměstnance, kteří pracují v zahraničí, trvale tam žijí nebo jsou občany jiného členského státu EU, bude možné jim mzdu vyplatit v cizí měně, a to v přepočtu podle kurzovního lístku vyhlášeného ČNB.
Novela dále přináší větší množství dalších změn, které jsou ale pro většinu zaměstnanců a zaměstnavatelů spíše kosmetické.
Pokud vás zajímají další otázky ohledně pracovního práva, napište nám.
Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a právu se věnuje aktivně od roku 2012. Klienti o něm říkají, že je nejlepší právník na trestní právo. To také patří k jeho oblíbeným, hned vedle práva nemovitostí nebo insolvence.

Potřebujete poradit?

Advokát, Expert na Pracovní právo