/ Blog / Převod nemovitosti a úschova peněz. Je to vůbec třeba?

Převod nemovitosti a úschova peněz. Je to vůbec třeba?

Ročně provedeme desítky úschov kupní ceny při převodu nemovitosti. Takže se přirozeně setkáme s otázkami, jestli je to vůbec potřeba. Nutné to není, ale…

Pokračovat ve čtení
Mgr. Michael Vambera, Advokát・8.2024

Povinnost uschovat  kupní cenu při prodeji či koupi nemovitosti u advokáta, notáře nebo banky neexistuje. Přesto nedoporučujeme ji z transakce vynechat. Proč? Důvodem je specifický způsob převodu nemovitosti.

 


Prodej movitých věcí

Pokud budete prodávat na bazaru sekačku nebo kytaru, je to jednoduché. Předáte prodávanou věc a druhá strana peníze. To vše v jednom okamžiku. Proč to ale nejde u nemovitosti? Nemůžeme prostě podepsat smlouvu, předat klíče a odeslat okamžitou platbu? Třeba během posezení v kavárně?

 


Jak je to při převodu nemovitosti

Podepsaná smlouva je totiž pouze jedním z předpokladů převodu nemovitosti. To nejdůležitější obstará katastr, kam je třeba dokument doručit. Úřadu trvá zhruba 25 dní, než převod zaeviduje. Už vidíte to riziko?      

 

Pokud jako kupující převedete peníze spolu s podpisem smlouvy, prodávající má v držení jak nemovitost, tak peníze. Naopak když platbu odložíte až na dobu po převodu, oboje má po nějakou dobu kupující. Jedna strana vždy bude v nevýhodné pozici a bude odkázána na splnění povinnosti té druhé.

 


Co je tedy advokátní úschova?

Proto vznikla úschova kupní ceny. Smluvní strany podepíšou smlouvu, kupující složí peníze k někomu třetímu a prodávající je dostane až ve chvíli, kdy k převodu dojde. Pokud by k němu z nějakého důvodu nedošlo (například chybou ve smlouvě), kupující dostane své peníze zpět. Nemůže se tak stát, že by jedna ze stran měla nemovitost i peníze v jeden okamžik.


Závěr

Pokud se nezmění proces zápisu v katastru, bude úschova kupní ceny stále ten nejbezpečnější prostředek pro obě strany. Jakýkoli jiný postup nemůžeme doporučit. Ať už jste prodávající nebo kupující, vždy budete nějaký čas silně v nevýhodě. Sice byste pozdější spor s největší pravděpodobností vyhráli, ale bude vás to stát čas a nemalé peníze.

 

Autor:

Mgr. Michael Vambera

Advokát, Expert na Občanské právo

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a právu se věnuje aktivně od roku 2012. Klienti o něm říkají, že je nejlepší právník na trestní právo. To také patří k jeho oblíbeným, hned vedle práva nemovitostí nebo insolvence.

Mgr. Michael Vambera

Získejte nazávaznou konzultaci

Ozveme se vám nejpozději do 24 hodin.


Google Hodnocení: skvělé
5 /5 z 10 hodnocení

Potřebujete poradit?

Mgr. Michael Vambera
Mgr. Michael Vambera

Advokát, Expert na Občanské právo