Nejeden hráč počítačových her se zamýšlel nad tím, co se stane s jeho hrami, až zemře. Nejde přitom jen o hodnotu her jako takových, ale také o všechny získané úspěchy nebo předměty nakoupené v samotné hře, neboť za tím jsou desítky až stovky hodin hraní.
Obchodní podmínky služby Steam vás nepotěší
V podmínkách služby Steam je jasně uvedeno, že účet nelze převést na žádnou jinou osobu. Společnost Valve Corporation, která platformu provozuje, se vyjádřila, že totéž platí i pro závěť. Stejně tak dle podmínek nikdo nesmí poskytnout přihlašovací údaje jiné osobě.
Ve smlouvě o využívání služby Steam se rovněž dočtete, že hry nejsou prodávány, ale pouze licencovány. To je rozdíl oproti krabicovým verzím, které si zakoupíte a disk s hrou tak nabýváte do svého vlastnictví. V případě služby Steam tak pouze nabýváte oprávnění hru stáhnout a užívat sjednaným způsobem.
Pokud by se společnost Valve nějakým způsobem dozvěděla o vaší smrti, váš účet by s největší pravděpodobností čekal zánik.
Co s tím?
Teoreticky by šel zákaz obejít tím, že svým dědicům odkážete své přihlašovací údaje. Nicméně za prvé tím porušíte smluvní ujednání, za druhé služba Steam využívá dvoufázové ověření, tudíž by dotyčný musel mít k dispozici například i váš telefon.
Legální cesty se nejspíš nedočkáme. Zákon nestanoví rigidní pravidla pro převod licence po smrti fyzické osoby, lze je tedy upravit smluvně. A nelze předpokládat, že by společnost Valve chtěla ve svých smlouvách cokoli měnit.
Pokud vás zajímají další otázky ohledně dědictví, napište nám.
Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a právu se věnuje aktivně od roku 2012. Klienti o něm říkají, že je nejlepší právník na trestní právo. To také patří k jeho oblíbeným, hned vedle práva nemovitostí nebo insolvence.
Potřebujete poradit?
Advokát, Expert na Občanské právo